Anne & Bebek

Başarılı Emzirme Politikamız

İSCEHİSAR  KARAMEHMET  DEVLET  HASTANESİ

EMZİRME  POLİTİKAMIZ

1. Hastanemiz BEBEK DOSTU HASTANEDİR. Anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla yazılı bir emzirme politikası oluşturulmuştur.

         a. Hastanemizde, Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanmasıyla ilgili Uluslararası Yasa ve Dünya Sağlık Asamblesi’nin ilgili kararlarını eksiksiz şekilde uygulamakta olup,Bebek Dostu Hastane eğitim programında bu yasaya yer vermekteyiz ve düzenli aralıklarla tüm personele bu konuda bilgilendirme yapmaktayız.

         b. Hastane personeli ve ebeveynlerle düzenli olarak paylaşılan, yazılı emzirme  politikamız mevcut olup, ilgili servis ve kliniklerde politikamızı yazılı olarak sergilemekteyiz.

         c. Bebek Dostu Hastane önerilerine uygun olarak hastanemizde veri izleme, değerlendirme sistemi ile ilgili çalışmalar yapmaktayız  ve anne sütü, emzirme ile ilgili olarak bebeklerin izlenmesini kayıt altına almaktayız. Ayrıca  hastanemizde Bebek Dostu Hastane Komitesi ile bu verileri değerlendirmekteyiz.

2. Tüm personelimize annelere destek olmak amacıyla emzirme danışmanlığı eğitimini düzenli aralıklarla vermekteyiz.

3. Hastanemizde hizmet alan gebelere  ve lohusalara; anne sütü ve emzirmenin önemi, anne sütünü elle sağma ve saklama yöntemi vb.konularında bilgi vermekteyiz.Görsel ve yazılı (el broşürü) materyallerle de bu eğitimi pekiştirmekteyiz.

4. Doğumu izleyen ilk yarım saat/1 saat içinde (tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece) anne ile bebeğin tensel temasının kurulmasının gerekliliği  ve hemen  emzirilmesi gerektiği konusunda anneleri bilgilendirmekteyiz. 

5. Annelere emzirmenin başlatılması ve sürdürülmesi ile ilgili sıkça karşılaşılan güçlüklerin yönetilmesi konusunda eğitim vererek destek  sağlamaktayız.

6. Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece, yenidoğan bebeğe  anne sütünden başka herhangi bir katı veya sıvı gıda verilmemesi gerektiği konusunda aileleri bilgilendirmekteyiz. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini, 6.ayını tamamladıktan sonra ek gıdalarla birlikte  2 yaş ve ötesine kadar emzirilmesini önermekteyiz.

7. Annelerin bebekleriyle tıbbi bir durum olmadığı sürece 24 saat boyunca aynı odada, bir arada kalmaları konusunda bilgilendirmekteyiz.

 8. Ailelere bebekleri acıktığı zaman verdiği işaretleri tanıması ve bunlara yanıt vermesi konusunda bilgilendirerek destek olmaktayız. Annenin bebeğini her istediğinde emzirmesi gerektiği konusunda bilgilendirme yapmaktayız.

9. Biberon, biberon emziği ve boş emzik gibi aparatların kullanımı ve riskleri konusunda ailelere danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

10. Annelere ve ailesine  emzirmeyi sürdürmeleri için anne sütünün ve emzirmenin önemi, emzirme ile ilgili karşılaşabilecekleri sorunlar gibi konular için hastanemize 0 272 341 43 06 dahili 1135 telefon numarasından ulaşabilecekleri veya bağlı bulundukları aile hekimliğine başvuru yapabilecekleri konusunda bilgilendirme yapmaktayız. Bebeklerinin ve kendilerinin kontrollerini yaptırmaları için ilgili sağlık kuruluşuna yönlendirmekteyiz.

                    

12 Nisan 2022